WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

Najważniejsze suplementy

 

 

ziarno konopi, DHA, K2, B12, D3 i... owoce

 

 

Witamina K2 ma dwie formy - MK4 i MK7. Zapotrzebowanie organizmu na MK4 jest najłatwiej zaspokoić, ponieważ jeśli jemy ciemnozielone warzywa liściaste, to mamy duże ilości witaminy K1, którą w organizmie przetwarzamy w MK4 - i proces ten nie jest zależny od jelit, bo odbywa się w innych tkankach organizmu. MK7 natomiast powstaje podczas procesu fermentacji, tak więc może występować w niektórych fermentowanych produktach, a podobno także może być wytwarzana w jelitach (źródło: Conly JM, Stein K, Worobetz L, Rutledge-Harding S. The contribution of vitamin K2 /menaquinones/ produced by the intestinal microflora to human nutritional requirements for vitamin K. Am J Gastroenterol. 1994 Jun;89(6):915-23.)
Na przykład natto zawiera największe ilości K2, ale ma konsystencję dość nieciekawą. Najlepiej dodawać je do zupy czy innych potraw. Natto też trzeba jeść regularnie, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość MK7. Istnieje również kwestia przyswajania przez organizm - pewne bakterie obecne w jelitach czy niesprawna wątroba mogą spowodować zmniejszenie przyswajalności. W takich przypadkach najlepiej sięgnąć po suplement.
Dlaczego witamina K2 jest tak ważna dla naszego zdrowia? K2 wpływa na zdrowie kości, szczególnie pomaga uniknąć osteoporozy w okresie przekwitania czy w podeszłym wieku, poza tym chroni przed chorobami nowotworowymi. Nowe badania wykazały, że K2 zabija komórki rakowe, zanim zaczną się rozmnażać. Ponadto, K2 chroni wątrobę, niweluje złogi wapniowe w żyłach i chroni przed chorobami serca.

Wegański suplement wit. k2 można zamówić np. na brytyjskim ebayu - link: www.ebay.co.uk Można również kupić ją na stronie iherb.com - w tej chwili strona ta oferuje darmową przesyłkę (nawet do Polski) przy zamówieniach na ponad $40 (mozna zrobić zbiorowe zamówienie), a wpisując kod YOH693 można otrzymać 10 dolarów zniżki (z $40 lub $5 przy mniejszym zamówieniu) przy pierwszym zakupie. Cena $11.92 - pokaże się dopiero w koszyku - link: iherb.com
Firma VeganCity również sprzedaje wegański suplement K2 - veganicity.com

 

 


 

 

 

Witamina B12

 

Niektóre z najbardziej barwnych psychoz w literaturze medycznej - często wśród ludzi w podeszłym wieku, którzy zaczynają mieć urojenia, stany maniakalne czy stają się agresywni – są powiązane z niebezpiecznym, bo nierozpoznanym, niedoborem witaminy B12. I to już w początkowej fazie. Kiedy powodem nieprzyswajalności B12 jest choroba zwana anemią złośliwą, po paru latach poziom B12 jest zerowy, i wtedy następuje nieodwracalne uszkodzenie mózgu, systemu nerwowego i demencja. (…)

Mniej dramatycznym, ale powszechnym objawem początków niedoboru B12 jest depresja, zwykle objawiająca się biernością i zamgloną psychiką. Wielu psychiatrów uważa, że każda osoba w stanie depresji powinna dodatkowo zażywać B12. (…) Psychiatra z uniwersytetu Kolumbia, Richard Brown, i neurofarmaceuta z uniwersytetu Baylor, Teodoro Bottiglieri, zalecają wszystkim pacjentom chorym psychicznie branie megadawek 1 mg witaminy B12 doustnie. To, że B12 jest lekiem stabilizującym nastrój, wynika z wielu nowych badań.

Badania wykazały też, że pacjenci chorzy na Alzheimera, depresję poporodową i z dolegliwościami neuropsychiatrycznymi, wykazują niedobory B12. (...)

 

 

 

 

 


 

 

OMEGA 3

 

Mielone ziarno konopi zawiera nie tylko duże ilości białka, ale również kwasy tłuszczowe omega 3. Warto wspomnieć, że dobrze znane źródło omega 3 - siemię lniane, zawiera związki naśladujące estrogen, dlatego ziarno konopi może być lepszym wyborem dla wielu osób.


 

 

 


 

 

 

 

DHA jest istotnym składnikiem wszystkich nerwów i komórek, m.in. stanowi aż 60 proc. kory mózgowej, jest też wykorzystywany do budowy neurotransmiterów, a także do produkcji serotoniny i dopaminy. Jego obecność warunkuje zdolności umysłowe.

 

 


 

 

Witamina D3

 

Dla osób po piędziesiątce, dla osób, które w zimie nie otrzymały wystarczającej porcji światła słonecznego, wegański suplement D3 (najlepiej w formie surowej i koniecznie wytworzonej z pełnowartościowej żywności) jest konieczny. Dlaczego? Ponieważ z wiekiem nasze komórkki, które budują kości sa już coraz mniej aktywne, już nie rozmnażają się z takim wigorem i dlatego nasze kości stają się coraz bardziej kruche i mniej elastyczne. Witamina D, którą ze słońca pobierają komórki naszego organizmu, pomaga komórkim w systemie kostnym przyswajać wapń. Dzięki temu, nawet w starszym wieku, nasze kości mają szanse, by uniknąć np. osteoporozy.

 

Witamina D3 również pomaga wydalić z organizmu szkodliwe aluminium.

 

 

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)

  Lekarz radzi - najlepsze owoce  Tekst video:
  Dieta roślinna chroni przed chorobami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Ale które pokarmy roślinne są najlepsze? Najzdrowsze są jagody (nie chodzi tutaj specyficznie o czarne jagody, ale o owoce bez pestek).

   

  Dla porównania: bardzo mało przeciwutleniaczy zawierają najpopularniejsze owoce czyli banany i jabłka.

  Najbardziej lubianym owocem na świecie jest mango, które wygląda trochę lepiej... ale żaden z tych owoców nie dorównuje jagodom: truskawkom, czarnym jagodom, malinom, żurawinom, jeżynom... Tylko te jagody są dostępne dla większości z nas, chyba że ktoś ma dostęp do owoców czarnej bażyny albo dzikiej róży...

  Ale wróćmy do owoców, które można kupić w sklepie. A owoce goji? Omówię je w oddzielnym video, poświęconym suszonym owocom. A np. porcja tahitańskiego soku noni?
  Nie dorównuje nawet bananom. A jeszcze smutniej wygląda szklanka zielonych winogron, które technicznie należą do jagód, ale pod względem wartości odżywczych są jak biały chleb na tosty królestwa owoców. A co z owocami açai? Przeprowadzono na temat açai badania, opublikowane w ostatnim wydaniu magazynu Experimental Gerontology, których tytuł mnie zainteresował:
  "Owoce palmy açai pomagają przetrwać będącym na diecie wysokotłuszczowej."
  Pomyślałem, że to jest bardzo interesujące... aż ponownie przeczytałem
  "Owoce palmy açai pomagają przetrwać MUCHOM będącym na diecie wysokotłuszczowej."
  Komu to jest potrzebne? Pewnie naukowcy łapali muchy przy śmietniku koło restauracji fast food. Niestety owoców açai nie objęły te badania. Miejmy nadzieję, że znajdą się w następnych badaniach.

   

  Jedne kochasz inne zjadasz? Dlaczego?