<
WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

Czy mleko wpływa na ilość wydzielanego śluzu?

 

Dr Greger radzi:

 

Zespół ds. nabiału zaprzecza, że istnieje związek między spożywaniem mleka i zwiększonym wydzielaniem śluzu ... i obwinia za to Żydów. Mit ten według tej Rady pochodzi od XII-wiecznego żydowskiego lekarza. Nie chodzi im o byle jakiego lekarza z XII wieku, ale o samego Mojżesza Majmonidesa.

 

A czego dowiedzieliśmy się na ten temat w ciągu ostatnich 800 lat?

 

Najnowsze badania opublikowane w zeszłym roku (2009) noszą tytuł "Czy mleko zwiększa ilość wytwarzanego śluzu?"

 

Czy to jest fakt? Czy też fikcja?

 

Okazuje się, że jest to FAKT.

 

Białko mleka - kazeina - rozkłada się w żołądku i wytwarza substancję zwaną kazomorfiną, która, na co wskazuje sama nazwa, działa podobnie jak opium.

 

Z ewolucyjnego punktu widzenia może to mieć sens, ponieważ przetrwanie gatunku może zależeć od ścisłego związku między matką a niemowlakiem.

 

Prawdopodobnie receptory opioidowe znajdujące się na gruczołach śluzowych i w drogach oddechowych reagują na morfinę, którą zawiera mleko, co potencjalnie może zwiększyć wytwarzanie i wydzielanie śluzu przez gruczoły układu oddechowego.

 

To może wyjaśnić, dlaczego podgrupa ludzi cierpiących na wzmożoną ilość śluzu (flegmy) w drogach oddechowych, doświadczyła, że wiele z tych symptomów, w tym astma, ulega poprawie na diecie eliminującej nabiał.

 

Może Majmonides miał jednak rację.

 

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)