Czy mleko wpływa na ilość wydzielanego śluzu? 
Dr Greger radzi:
Zespół ds. nabiału zaprzecza, że istnieje związek między spożywaniem mleka i zwiększonym wydzielaniem śluzu ... i obwinia za to Żydów. Mit ten według tej Rady pochodzi od XII-wiecznego żydowskiego lekarza. Nie chodzi im o byle jakiego lekarza z XII wieku, ale o samego Mojżesza Majmonidesa.
A czego dowiedzieliśmy się na ten temat w ciągu ostatnich 800 lat?
Najnowsze badania opublikowane w zeszłym roku (2009) noszą tytuł "Czy mleko zwiększa ilość wytwarzanego śluzu?"
Czy to jest fakt? Czy też fikcja?
Okazuje się, że jest to FAKT.
Białko mleka - kazeina - rozkłada się w żołądku i wytwarza substancję zwaną kazomorfiną, która, na co wskazuje sama nazwa, działa podobnie jak opium.
Z ewolucyjnego punktu widzenia może to mieć sens, ponieważ przetrwanie gatunku może zależeć od ścisłego związku między matką a niemowlakiem.
Prawdopodobnie receptory opioidowe znajdujące się na gruczołach śluzowych i w drogach oddechowych reagują na morfinę, którą zawiera mleko, co potencjalnie może zwiększyć wytwarzanie i wydzielanie śluzu przez gruczoły układu oddechowego.
To może wyjaśnić, dlaczego podgrupa ludzi cierpiących na wzmożoną ilość śluzu (flegmy) w drogach oddechowych, doświadczyła, że wiele z tych symptomów, w tym astma, ulega poprawie na diecie eliminującej nabiał.
Może Majmonides miał jednak rację.
Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)