WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

Absolutnie niezbędna witamina K2

Tłumaczenie fragmentu artykułu "The importance of Vitamin K2"

Witamina K2, mało znana i niedoceniana, jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

 

Witamina K2 ma dwie "gałęzie" - MK4 i MK7. Zapotrzebowanie organizmu na MK4 jest najłatwiej zaspokoić, ponieważ jeśli jemy ciemnozielone warzywa liściaste, to mamy duże ilości witaminy K1, którą w organizmie przetwarzamy w MK4 - i proces ten nie jest zależny od jelit, bo odbywa się w innych tkankach organizmu. MK7 natomiast powstaje podczas procesu fermentacji, tak więc może występować w niektórych fermentowanych produktach, a podobno także może być wytwarzana w jelitach (źródło: Conly JM, Stein K, Worobetz L, Rutledge-Harding S. The contribution of vitamin K2 (menaquinones) produced by the intestinal microflora to human nutritional requirements for vitamin K. Am J Gastroenterol. 1994 Jun;89(6):915-23).

 

Japońskie natto zawiera największe ilości K2, ale ma konsystencję dość nieciekawą. Najlepiej dodawać je do zupy czy innych potraw. Natto też trzeba jeść regularnie, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość MK7.

 

Istnieje również kwestia przyswajania przez organizm - pewne bakterie obecne w jelitach czy chora wątroba mogą wpłynąć na zmniejszenie przyswajalności. W takich przypadkach najlepiej sięgnąć po suplement.

 

Dlaczego witamina K2 jest tak ważna dla naszego zdrowia? K2 wpływa na zdrowie kości, szczególnie pomaga uniknąć osteoporozy w okresie przekwitania czy w podeszłym wieku (warto tutaj również pamiętać o suplemencie wit. D3), poza tym chroni przed chorobami nowotworowymi. Nowe badania wykazały, że K2 zabija komórki rakowe, zanim zaczną się rozmnażać. Ponadto, K2 chroni wątrobę, niweluje złogi wapniowe w żyłach i chroni przed chorobami serca. *

 

Wegańską wit. k2 można zamówić np. na brytyjskim ebayu link: http://www.ebay.co.uk/itm/Natures-Plus-Source-of-Life-Garden-Vitamin-K2-60-Veggie-Caps-/261035870745?pt=UK_Health_Beauty_Vitamins_Supplements&hash=item3cc6f34a19 ale najtaniej chyba byłoby zrobić zbiorowe zamówienie i kupić ją na stronie iherb.com - w tej chwili strona ta oferuje darmową przesyłkę (nawet do Polski) przy zamówieniach na ponad $40, a wpisując kod YOH693 można otrzymać 10 dolarów zniżki (z $40 lub $5 przy mniejszym zamówieniu) przy pierwszym zakupie. Cena $11.92 - pokaże się dopiero w koszyku - link: http://www.iherb.com/Nature-s-Plus-Source-of-Life-Garden-Vitamin-K2-60-Veggie-Caps/24625 Jest jeszcze firma VeganCity, która sprzedaje wegańską K2: http://www.veganicity.com/Vitamin-K2-100mcg.html


Literatura:

Vitamin K2 and the Calcium Paradox: How a Little-Known Vitamin Could Save Your Life

Fermented Foods and Beverages of the World

Handbook of Fermented Functional Foods, Second Edition (Functional Foods and Nutraceuticals) 

Filmy:

Vitamin k2 and bone metabolism Vitamin K2 and cardiovascular calcification:

 

  

 

 

 

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)