WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

Dominika Palmaka

 

 

Związek między spożywaniem jajek a rakiem

 

31.08.2014

 

 

 

 

Tłumaczenie artykułu autorstwa dr med. Michaela Gregera (21.08.2014)

 

W USA 2 miliony mężczyzn choruje na raka prostaty. Jeśli został on wykryty wcześnie, przeżywalność wynosi 5 lat, jednak w momencie wystąpienia przerzutów, szanse spadają do 1 do 3. Z tego powodu naukowcy z Harvarda na czele z Dr Erin Richman uznali, iż konieczne jest przeprowadzenie badań mających na celu identyfikację przyczyn postępowania raka prostaty. Przez dwa lata prowadzili oni badania na grupie tysiąca mężczyzn, u których rak był we wczesnym stadium zaawansowania, aby stwierdzić, czy cokolwiek w ich sposobie odżywiania mogło mieć wpływ na rozwój choroby, w szczególności wystąpienia przerzutów do kości. W porównaniu do mężczyzn, którzy praktycznie nie jedli jajek, ryzyko wystąpienia przerzutów u mężczyzn jedzących nawet mniej niż jedno jajko dziennie było dwukrotnie wyższe. Jeszcze gorsze okazało się jedzenie drobiu, które zaowocowało poczwórnym zwiększeniem ryzyka.

 

Naukowcy uznali, że przyczyną może być to, iż substancje rakotwórcze wytwarzające się w czasie gotowania mięsa w większym stopniu magazynują się w mięsie drobiowym niż w innych rodzajach.

 

Jednak, co ze spożyciem jajek? Dlaczego konsumpcja na poziomie nawet mniejszym niż jedno jajko dziennie podwaja ryzyko postępowania raka prostaty? Jednym z możliwych wyjaśnień jest wysoki poziom choliny. Spożycie jajek ma determinujący wpływ na poziom choliny we krwi. Im jest on wyższy, tym większe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Tak, więc cholina w jajkach może zarówno przyczyniać się do zachorowania na raka jak i jak jego postępowania.

 

Badania wiążą spożycie choliny nie tylko z zachorowaniem i postępowaniem raka, ale także ze zwiększoną umieralnością. U tych badanych, którzy spożywali najwięcej choliny, ryzyko terminalnego raka zwiększało się o 70%. Inne badanie wykazało, że mężczyźni, którzy jedli więcej niż 2.5 jajka tygodniowo (a więc jedno jajko na mniej więcej 3 dni) mieli o 81% wyższe ryzyko wystąpienia terminalnego raka. Możliwe, że właśnie dlatego mięso, mleko i jajka zostały powiązane z zaawansowanym rakiem prostaty – z powodu choliny. Jest ona tak skoncentrowana w komórkach rakowych, że lekarze na jej podstawie mogą śledzić postęp przerzutów. Cholina z pożywienia jest przetwarzana w naszym organizmie w trimetyloaminę (Carnitine, Choline, Cancer and Cholesterol: The TMAO Connection), w związku z czym naukowcy z Harvarda pokusili się o spekulację, iż istnieje związek między zwiększoną ilością choliny z pożywienia, która z kolei powoduje zapalenia, które z kolei mogą mieć wpływ na dalszy rozwój raka prostaty prowadzący do zgonu.

 

W jednym z moich filmików Eggs and choline: something fishy wspominałem o tym, jak trimetyloamina wpływa na zapach wydzielany przez nasz organizm.

 

W New England Journal of Medicine, grupa naukowców z kliniki w Cleavland, która wcześniej przeprowadziła słynne badanie nad karnityną, powtórzyła je, jednak uczestnicy zamiast steków spożywali jajka ugotowane na twardo. Tak jak podejrzewano, nastąpił podobny wzrost toksycznej TMAO. Tak więc wpływ ma tutaj nie tylko spożywanie czerwonego mięsa. Zależność między zwiększonym poziomem TMAO we krwi a zawałem, atakiem serca i śmiercią występowała również w grupach niskiego ryzyka, tak jak wśród osób z niskim poziomem cholesterolu. Jedzenie jajek, ze względu na zawartość choliny, zwiększa ryzyko niezależnie od poziomu cholesterolu. Jak na ironię, zawartość choliny w jajkach jest czymś, co producenci jajek zachwalają, mając jednocześnie świadomość związku między choliną a rakiem. Poprzez Freedom of Information Act, udało mi się dotrzeć do emaila (z którym możecie się zapoznać w moim filmiku Eggs, Choline, and Cancer) od dyrektora Egg Nutrition Center do przedstawiciela American Egg Board, w który wspominał on, iż może istnieć związek między choliną a postępowaniem raka. "Warto o tym pamiętać, skoro promujemy cholinę, jako jedną z korzyści wynikających ze spożywania jajek".

 

W odniesieniu do postępowania raka prostaty, drób i jajka należą do najgorszych pokarmów, ale które są najlepsze? Obejrzyjcie moje video Prostate cancer survival: The A/V Ratio. Aby dowiedzieć się więcej na temat zapobiegania wystąpienia raka prostaty, polecam poniższe filmiki:

 

Reducing Cancer Risk In Meateaters
Industrial Carcinogens in Animal Fat
Is It the Diet, the Exercise, or Both?

 

A co z próbami cofnięcia postępowania raka? Zapoznajcie się z pracą Dr Ornish'a Cancer reversal through diet, a także z Ex vivo cancer proliferation biopsy Fundacji Pritikin. Pomocne może też okazać się spożywanie siemienia lnianego. (Flaxseed vs ProstateCancer)

 

- Dr med. Michael Greger

 

 

 

Źródło

 

 


Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)