WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

 

  Henry David Thoreau

   

  ,,Nie mam wątpliwości, że przeznaczeniem rodzaju ludzkiego, w ciągu jego stopniowego rozwoju, jest zaprzestanie jedzenia mięsa, tak samo jak ludzie w dzikich plemionach zaprzestali jedzenia siebie nawzajem."
  @Walden, czyli życie w lesie -1854

   

   

   

   

   


   

  James Cromwell (aktor):

   

  "Nie zgadzam się z tymi słowami: 'być właścicielem' zwierzątka. Nie można być właścicielem jakiegoś stworzenia. Ten pomysł zrodził się w XV i XVI wiecznej Anglii, i zapewne także w innych miejscach, gdzie wyrzucono ludzi z ich ziemi i stworzono cały system cenowy.

   

  Wtedy powstał pogląd, że wszystko jest do sprzedania.

   

  Nazwa 'domowe zwierzątka' wskazuje, że my jesteśmy wyższym gatunkiem, a one są gatunkiem niższym.

   

  My mamy za zadanie się nimi opiekować, bo one nie mogą same o siebie się troszczyć. Są one naszymi towarzyszami, jeśli się na to zgodzą, a my na pewno nie jesteśmy ich właścicielami."

   

   


   

  Lew Tołstoj:

   

  "Jeśli człowiek szczerze chce wieść prawe życie, najpierw musi wyrzec się jedzenia żywności pochodzenia zwierzęcego."

   

   

   

   

   


   

  Leonardo Da Vinci:

   

  "Doprawdy, człowiek jest królem bestii, ponieważ jego brutalność jest najwyższa. Żyjemy ze śmierci innych. Jesteśmy grobami." 

   

   

   

   


   

  George Bernard Shaw:

   

   

  "Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale obojętność, która stanowi kwintesencję nieludzkości." 

   

  "Zwierzęta są moimi przyjaciółmi, a ja nie jem przyjaciół."

   

   


   

  Isaac Bashevis Singer:

   

   

  "Za każdym razem, kiedy Herman był świadkiem zabijania zwierząt lub ryb, zawsze przychodziła mu do głowy ta sama myśl: w swoim zachowaniu w stosunku do stworzeń, wszyscy ludzie byli nazistami. Zadowolenie, z jakim człowiek może robić z innymi gatunkami, co tylko mu się podoba, ilustruje najskrajniejsze teorie rasistowskie, zasadę według której 'silniejszemu wszystko wolno'".
  @Enemies, A Love Story

   

   

  "Nawet w robaku, który wije się na ziemi, tli się iskra boskości. Kiedy zabijasz stworzenie, zabijasz Boga."

   

   

  "Zostałem wegetarianinem nie dla mojego zdrowia, ale dla zdrowia kur."

   

   


   

  Devon Aoki:

   

   

  "Kiedyś zadałam sobie pytanie: czy napiłabym się mleka z piersi kobiety, której nie znam? Nie. Dlaczego więc miałabym pić krowie?"

   

   

   

   


   

  Charles Patterson:

   

   

  Eksploatacja i mordowanie zwierząt stanowią precedens dla masowego mordowania ludzi, czynią to bardziej prawdopodobnym, ucząc nas blokowania empatii, współczucia i szacunku dla tych, którzy są inni.

   

  Isaac Bashevis Singer napisał: "Tylko jeden mały krok dzieli zabijanie zwierząt od tworzenia komór gazowych a'la Hitler." Tak jest naprawdę. Współczesny Singerowi niemiecki filozof żydowskiego pochodzenia Theodor Adorno powiedział: "Oświęcim zaczyna się wtedy, gdy ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to są tylko zwierzęta."

   

   


   

  Samuel Butler:

   

   

  "Człowiek jest jedyną istotą, która pozostaje w przyjaznych stosunkach ze swoją ofiarą, którą zamierza zjeść, po czym ją zjada."
  @ Note-Books - 1912

   

   

   

   


   

  Harvey Diamond:

   

   

  "Włóż do kołyski z dzieckiem jabłko i królika. Jeśli ono zje królika i będzie bawić się jabłkiem, kupię ci nowy samochód."

   

   

   

   


   

  Plutarch o Pitagorasie:

   

   

  Czy naprawdę można pytać, co było powodem, że Pitagoras nie jadł mięsa? Jeśli chodzi o mnie, to ja raczej zastanawiam się, jaki wypadek spowodował to i w jakim stanie duszy czy umysłu, po raz pierwszy człowiek dopuścił się tego, żeby dotknąć wargami krzepnącej krwi i zbliżyć usta do ciała martwej istoty, ten, który zapoczątkował stoły pełne martwych, rozkładających się ciał i postanowił nazwać jedzeniem i pokarmem szczątki, które kilka chwil wcześniej żałośnie ryczały i płakały, ruszały się i żyły. Jak jego oczy mogły znieść zabijanie, kiedy podrzyna się im gardło i obdziera się je ze skóry i odrywa kończynę od kończyny? Jak jego nos mógł znieść ten odór? Jakim sposobem brud nie pozbawił go apetytu, kontakt z ranami innych, wyciskając płyn i serum ze śmiertelnych ran? Z pewnością to nie są lwy czy wilki, które jemy w samoobronie. Wręcz przeciwnie, te ignorujemy i mordujemy nieszkodliwe, oswojone stworzenia, bez żądła czy kłów, które mogłyby nas zranić, stworzenia, które, przysięgam, Przyroda stworzyła chyba jedynie dla ich samego piękna i wdzięku. Ale nas nic nie ruszy, ani koloru kwiatów odcień ciała, ani przekonywujący harmonijny głos, ani zwyczaj utrzymywania czystości, ani niezwykła inteligencja tych nieszczęsnych istot. Nie, za odrobinę mięsa pozbawiamy ich światła słonecznego, okresu życia, do którego mają prawo, rodząc się i istniejąc.

   

   


   

  Ruth Harrison, autorka książki "Animal Machines" (Zwierzęce maszyny):

   

   

  "Faktem jest, że jeśli jedna osoba znęca się nad zwierzęciem, to uważa się to za okrucieństwo, ale kiedy wielu ludzi znęca się nad zwierzętami, szczególnie w imię handlu, okrucieństwo uważa się za usprawiedliwione, a jeśli w grę wchodzi wysoka suma pieniędzy, bronią go do samego końca zazwyczaj inteligentni ludzie."

   

   

   

   


   

  Dr med. Neal Barnard:

   

   

  Jeśli wołowina jest według ciebie "prawdziwym jedzeniem dla prawdziwego człowieka", lepiej zamieszkaj w pobliżu prawdziwie dobrego szpitala.

   

   

   

   

   


   

  Franz Kafka

   

   

  Franz Kafka, uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych pisarzy XX wieku, wybrał dietę wegańską, powodowany współczuciem. Dobrze znana jest opowieść o tym, jak Kafka, stojąc przed olbrzymim akwarium pełnym kolorowych pięknych ryb, mówi: ,,Mogę na was patrzeć ze spokojnym sumieniem. Ja was już nie jem."

   

   

   


   

  Randy W. Sandberg:

   

   

  "W weganizmie nie chodzi o to, jakie to jest dla CIEBIE łatwe czy trudne, ale o prawo każdego zwierzęcia do tego, by nie być wykorzystywanym jako niewolnik."

   

   


   

  Rynn Berry:

   

   

  "Mój stosunek do weganizmu uległ zmianie, kiedy dowiedziałem się, że cielaki, które hoduje się na białą cielęcinę, są produktem ubocznym przemysłu mlecznego, i że w gruncie rzeczy, to kawałek cielęciny znajduje się w każdej szklance tego, co dla mnie kiedyś było niewinnym białym płynem - mlekiem."
  @ The Vegan Sourcebook