WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

Barometr wielkości narodu?

 

 

Fragment artykułu ze strony WashingtonPost.com "How a Nation Treats its Animals - A Barometer for Success"

 

Barometr wielkości? Zobaczmy, jak dany naród traktuje najsłabszych.

 

"Wielkość narodu i jego postęp moralny można ocenić po tym, jak traktuje on zwierzęta." ~~Mahatma Gandhi

 

 

Jelenie, wielbłądy, osły, małpy, szczury, pełzające zwierzątka, ptaki i muchy – powinieneś uważać je za swoje dzieci i nie traktować ich inaczej niż swoje dzieci. (Purana Bhagavata 7.14.9)

 

Panteistyczni Hindusi, ze swoją wiarą w Dharmę, z pogańskimi tradycjami czczenia Ziemi jako manifestacji Matki Bogini, boskość przypisują każdej cząstce przyrody, zanim wykroczą poza królestwo tej Ziemi.

 

Cierpienia, jakie znoszą zwierzęta, w trakcie naszej ślepiej pogoni za czarnym złotem, aby wspierać nasze żądze i uzależnienia, przyniosą nam skutki karmiczne.

 

Oczywiste jest, że każde działanie ma równie silne przeciwne działanie; dzisiejsi łowcy krewetek i ostryg zbierają nasz wspólny grzech i musimy wiedzieć, że każdy z nas będzie dotknięty, kiedy spadnie domino cierpienia.

 

Hinduska ikonografia przedstawia zwierzęta, a nawet drzewa i rośliny, jako istnienia przepełnione boskością (np. Pan Ganesza z głową słonia) lub jako boskie pojazdy - wąż Pana Wisznu, mysz Ganeszy lub byk Śiwy. Hinduscy prorocy opisują, jak dusze pozornie nieczujących zwierząt znajdują się na swojej własnej drodze do wyzwolenia lub mokszy. Różnica między sposobem, w jaki Dharma traktuje zwierzęta, a 'Abrahamowskim' człowiekiem, który ma władzę nad zwierzętami i ziemią, jest rzeczywiście wyraźna.

 

Logiczną konsekwencją tego jest więc, że ponad 400 mln Hindusów w Indiach, z miliardowej populacji, uważa się za wegetarianów, według ostatnich sondaży. W duchu tradycji Dharmy, wielu hindusów, buddystów i sikhów dołączyło do dżinistów, których przestrzeganie ahimsy czyli niestosowania przemocy, jest absolutne i doktrynalnie fundamentalne. Przemoc wobec zwierząt jest równoznaczna z krzywdzeniem samego siebie, jak głosi dżinijska sutra acaranga:

 

Skrzywdzenie innych jest skrzywdzeniem samego siebie. Jesteś tym, którego zamierzasz zabić. Jesteś tym, nad którym zamierzasz władać. Uszkadzamy się w tym samym momencie, kiedy zamierzamy zaszkodzić innym. Zabijamy się w tym samym momencie, w którym zamierzamy zabić innych.

 

Zwierzęta z pewnością wyrażają swoje emocje. Moja suczka wyraziła w oczach smutne zdumienie, kiedy skaleczyła się o gałąź drzewa na naszym podwórku i jestem pewien, że zobaczyłem ten sam wyraz niewinnego zdziwienia na twarzy oblepionego ropą pelikana, którego zdjęcie pokazywano we wszystkich wiadomościach w zeszłym tygodniu.

 

Dla Hindusa zjedzenie mięsa powoduje strawienie i absorpcję bólu zabitego zwierzęcia, jego cierpienia i strachu przed śmiercią. Zatrzymajmy to koło gromadzenia negatywnej karmy, jak mówią nam nasze pisma, i pracujmy nie tylko na rzecz ratowania zwierząt cierpiących na skutek wycieku ropy w Zatoce.

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)