WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

WITAMINA B12 WPŁYWA NA NASZE SAMOPOCZUCIE, może pomóc nam w stanach depresyjnych

 

Deficyt B12 nie ogranicza się do wegan. Witmanę B12 warto jest zawsze mieć pod ręka. Najlepszą formą jest surowa witamina B12, wytwarzana nie chemiecznie, ale z ekologicznie uprawianej żywności, i tutaj możemy polecić firmę Garden of life (link).

Dla osób zainteresowanych wpływem witaminy B12 na psychikę, cytujemy fragment bardzo szczegółowego artykułu pt. A Shot in Time Saves Mind (Dawka w odpowiednim momencie ocali umysł)

 

Niektóre z najbardziej barwnych psychoz w literaturze medycznej - zazwyczaj wśród ludzi w podeszłym wieku, którzy zaczynają mieć urojenia, stany maniakalne czy stają się agresywni – odnoszą się do niebezpieczeństw nierozpoznanego niedoboru witaminy B12. I to tylko w początkowej fazie. Kiedy jednak powodem nieprzyswajalności B12 jest choroba zwana anemią złośliwą, po paru latach poziom B12 jest zerowy, i wtedy następuje nieodwracalne uszkodzenie mózgu, systemu nerwowego i demencja. (…) Mniej dramatycznym, ale powszechnym objawem początków niedoboru B12 jest depresja, zwykle objawiająca się biernością i zamgloną psychiką. W praktyce wielu psychiatrów uważa, że każda osoba w stanie depresji powinna dodatkowo zażywać B12. (…) Psychiatra z uniwersytetu Kolumbia, Richard Brown, i neurofarmaceuta z uniwersytetu Baylor, Teodoro Bottiglieri, zalecają wszystkim pacjentom chorym psychicznie branie megadawek 1 mg witaminy B12 doustnie. To, że B12 jest lekiem stabilizującym nastrój, wynika z wielu nowych badań. Szczególnie mega dawki methylcobalamin - najbardziej biologicznie aktywnej formy witaminy B12. (…) Badania wykazały też, że pacjenci chorzy na Alzheimera, depresję poporodową i z dolegliwościami neuropsychiatrycznymi, wykazują niedobory B12. (...)

 


 

SPIRULINA - ŹRÓDŁO B12

 

Tłumaczenie fragmentu artykułu "Spirulina Pacifica as a Source of Cobalamin Vitamin B-12"

 

 

Witamina B -12 w rzeczywistości obejmuje różne formy tej witaminy, niektóre z nich są aktywne w organizmie ludzkim, a inne nie są. Aktywna forma, kobalomina, wywołuje zainteresowanie wśród ścisłych wegetarianów, jako że B12 jest niezbędnym elementem procesu właściwego rozwoju i dojrzewania komórek krwi (erytrocytów), a nie jest zazwyczaj obecna w produktach roślinnych. Wszystkie formy witaminy B-12 powstają w wyniku aktywności mikrobiologicznej. Mimo, że rośliny i zwierzęta nie mogą syntetyzować ani magazynować witaminy B-12, jest ona skutecznie przekazywana w łańcuchu żywieniowym ,zgromadza i poddawana recyklingowi przez różne zwierzęta. Dlatego witamina B- 12 występuje obficie w produktach zwierzęcych , takich jak ryby, mięso , jajka i mleko. Tak więc wegetarianie mają wystarczający dostęp do B12, aby normalnie funkcjonować (Herbert 1994) . (... )

 

Spirulina jest często wymieniana jako wegańskie źródło witaminy B -12. Spirulina Pacífica jest sprzedawana w formie proszku i tabletek (...).

 

Spirulina jest spożywana od wieków jako główne źródło białka przez ludność z plemienia Kanembu, które żyje nad brzegiem jeziora Czad w Afryce. Spirulinę zbierają oni z brzegów zbiornika wodnego za pomocą delikatnych koszyków z włókna, następnie przenoszą ją do glinianych naczyń i suszą na słońcu. Końcowy rezultat to małe "herbatniki" nazywane "dihe". Dihe dodaje się do najróżniejszych sosów i stanowią one 70% wszystkich posiłków. W okersach głodu dihe stanowi główny składnik ich diety. (Ciferri O., 1983; Furst PT, 1978).

 

Spirulina jest sprzedawana i spożywana jako żywność dla ludzi w ponad 60 krajach , i zatwierdzona przez większość rządów, agencji zdrowia i stowarzyszeń (Henrickson , 1989). Spirulina jest przedmiotem licznych badań, m. in. we Francji, w Meksyku i Japonii, i nie wykazano żądnych niepożądanych reakcji lub toksycznego działania na ludzi (Takemoto K., 1982; Atatsuka, 1979; Chamorro - Cevallos, 1980).

 

Testy witaminy B12 w Spirulinie Pacifica, stosując standardową metodę US Pharmacopeia (USP) do pomiaru całkowitej zawartości korynoidów, wykazały przeciętną aktywność około 7 mikrogramów na 3 g spiruliny (jedna porcja). Stosując test malhamensis O. równolegle do specyficznego pomiaru aktywnej dla człowieka kobalaminy, test wykazuje średnią aktywność 2,5 mikrogramów na 3 gramy spiruliny. Wyniki te wskazują, że w spirulinie około 36% całkowitej aktywności korynoidów B- 12 jest aktywna (przyswajalna) dla ludzi. . Dodatkowym źródłem małych ilości przyswajalnej witaminy B -12 można otrzymać z bakterii w jelitach człowieka (Alberta, 1980 ).

 

Spirulina nie jest pochodzenia zwierzęcego, i jest wegańskim źródłem kobalaminy B12, oraz wielu innych składników odżywczych i karotenoidów czyli naturalnych przeciwutleniaczy. Zdrowi weganie powinni być w stanie uzyskać wystarczająco kobalaminy, aby spełnić wymagania organizmu, jedząc kilka porcji dziennie.

 

Ludzie, którzy mają problemy z metabolizmem i przyswajaniem, zawsze powinni skonsultować się z lekarzem i ściśle monitorować swoje zdrowie.

 

 

 

Pełny tekst artykułu jest dostępny tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KILKA FAKTÓW O WITAMINIE B12


Często słyszymy, że witamina B12 znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Ale czy to jest prawda?

Zanim jednak zniszczymy mit, że jedynie produkty zwierzęce zawierają B12, przypomnijmy, że wielu ludzi cierpi na niedobory witaminy B12, i to bez względu na dietę. Niedobór B12 może wywołać silne stany depresyjne, anemię, a nawet urojenia, dlatego warto mieć pod ręką dobrej jakości suplement B12

"Mikroorganizmy, głównie bakterie, są jedynymi znanymi organizmami, które wytwarzają B12. Bakterie te często żyją w zbiornikach wodnych i glebie. Zwierzęta otrzymują B12 poprzez spożywanie jedzenia i gleby, zanieczyszczonych tymi mikroorganizmami."

Tak więc B12 jest tworzona przez mikroorganizmy, i można ją znaleźć w wodzie i glebie. Jest ona również produkowana przez bakterie żyjące w naszych jelitach. (Herbert V. Vitamin B12: Plant sources, requirements, and assay. Am J Clin Nutr 1988; 48: 852-858)



Cytat z PubMed:: "(...) w ludzkim jelicie cienkim często znajduje się bogata mikroflora. (…) Co najmniej dwie grupy organizmów w jelicie cienkim, pseudomonas i klebsiella, mogą syntetyzować znaczne ilości witaminy B12. B12 jest także częściowo wtórnie wykorzystywana przez nasz organizm (…)



Interesujący wpis na temat B12 ukazał się na stronie http://www.championtrees.org/topsoil/b12coblt.htm. Zacytujmy krótki fragment:
"B12 jest jedyną witaminą syntetyzowaną wyłącznie przez pewne mikroorganizmy - wiele z nich bujnie występuje w glebie. Jest to też jedyna witamina, która zawiera śladowe ilości kobaltu. Nadano jej chemiczną nazwę 'kobalamina', ponieważ w centrum jej struktury molekularnej znajduje się kobalt. Ludzie, a także wszystkie kręgowce, potrzebują kobaltu, który jednak jest przyswajany tylko w postaci B12.

Kobalt jest ważnym pierwiastkiem dla świata roślin. Bakterie w brodawkach korzeniowych roślin bobowatych (fasoli, lucerny, koniczyny) wymagają kobaltu (i innych pierwiastków śladowych) do syntezy witaminy B12 i wiązania azotu z powietrza. Soja uprawiana bez kobaltu jest skarłowaciała i wykazuje poważny niedobór azotu. (…)

Niedobór kobaltu jest o wiele groźniejszy u zwierząt, zwłaszcza przeżuwaczy (bydło, jelenie, wielbłądy i owce) wypasających się na pastwiskach, które są ubogie w ten pierwiastek. Te zwierzęta normalnie uzyskują B12 z bakterii żyjących w jelitach, ale tylko wtedy, gdy bakterie otrzymają sole kobaltu z pastwiska. (…) Aby zapobiec lub ograniczyć braki kobaltu/B12, rolnicy rutynowo dodają kobalt do pasz dla zwierząt (…) Proces syntezy witaminy B12 przez bakterie zachodzi naturalnie w ludzkim jelicie cienkim, gdzie głównie też następuje absorpcja tej witaminy. Jeśli bakterie w jelicie mają kobalt i inne składniki odżywcze, to produkują B12.

Tak więc w zasadzie, wewnętrzna synteza B12 mogłaby zaspokoić nasze potrzeby bez dodatkowej B12 w naszej diecie. Ale jeśli nasza dieta jest uboga w kobalt [ponieważ gleba, na której rosną warzywa ma braki kobaltu], to być może problem nie leży w braku flory jelitowej syntetyzującej B12, ale w braku kobaltu, elementu, z pomocą którego bakterie dokonują czarów. Tak więc palącym pytaniem jest to, jak wielki jest niedobór kobaltu w naszej glebie?" Zwierzęta i rośliny wymagają kobaltu w celu syntezy/produkcji B12. (…)

B12 nie tylko można znaleźć w wodzie i glebie, ale także w trawie, w kurzu i w korze! Wiemy więc, że kobalt jest kluczem do syntezy witaminy B12 oraz to, że kobalt nie jest zwierzęciem, nie ma rodziców, nie ma oczu, a na pewno nie ucieka, gdy ktoś próbuje go jeść.

Źródła: http://web.mit.edu/ http://www.tcolincampbell.org http://freetheanimal.com/ http://books.google.com

 

*** DISCLAIMER: WSZYSTKIE ARTYKUŁY NA TEJ STRONIE MAJĄ CEL WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY. OSOBY ZAINTERESOWANE POWINNY SKONSULTOWAĆ SIĘ ZE SWOIM LEKARZEM W SPRAWIE EWENTUALNEGO WYKORZYSTANIA PODANYCH NA TEJ STRONIE WIADOMOŚCI.

 

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

>