WITAMINA B12 WPŁYWA NA NASZE SAMOPOCZUCIE, może pomóc nam w stanach depresyjnych
Deficyt B12 nie ogranicza się do wegan. Witmanę B12 warto jest zawsze mieć pod ręka. Najlepszą formą jest surowa witamina B12, wytwarzana nie chemiecznie, ale z ekologicznie uprawianej żywności, i tutaj możemy polecić firmę Garden of life (link).
Dla osób zainteresowanych wpływem witaminy B12 na psychikę, cytujemy fragment bardzo szczegółowego artykułu pt. A Shot in Time Saves Mind (Dawka w odpowiednim momencie ocali umysł)
Niektóre z najbardziej barwnych psychoz w literaturze medycznej - zazwyczaj wśród ludzi w podeszłym wieku, którzy zaczynają mieć urojenia, stany maniakalne czy stają się agresywni – odnoszą się do niebezpieczeństw nierozpoznanego niedoboru witaminy B12. I to tylko w początkowej fazie. Kiedy jednak powodem nieprzyswajalności B12 jest choroba zwana anemią złośliwą, po paru latach poziom B12 jest zerowy, i wtedy następuje nieodwracalne uszkodzenie mózgu, systemu nerwowego i demencja. (…) Mniej dramatycznym, ale powszechnym objawem początków niedoboru B12 jest depresja, zwykle objawiająca się biernością i zamgloną psychiką. W praktyce wielu psychiatrów uważa, że każda osoba w stanie depresji powinna dodatkowo zażywać B12. (…) Psychiatra z uniwersytetu Kolumbia, Richard Brown, i neurofarmaceuta z uniwersytetu Baylor, Teodoro Bottiglieri, zalecają wszystkim pacjentom chorym psychicznie branie megadawek 1 mg witaminy B12 doustnie. To, że B12 jest lekiem stabilizującym nastrój, wynika z wielu nowych badań. Szczególnie mega dawki methylcobalamin - najbardziej biologicznie aktywnej formy witaminy B12. (…) Badania wykazały też, że pacjenci chorzy na Alzheimera, depresję poporodową i z dolegliwościami neuropsychiatrycznymi, wykazują niedobory B12. (...)
SPIRULINA - ŹRÓDŁO B12
Tłumaczenie fragmentu artykułu "Spirulina Pacifica as a Source of Cobalamin Vitamin B-12"
Witamina B -12 w rzeczywistości obejmuje różne formy tej witaminy, niektóre z nich są aktywne w organizmie ludzkim, a inne nie są. Aktywna forma, kobalomina, wywołuje zainteresowanie wśród ścisłych wegetarianów, jako że B12 jest niezbędnym elementem procesu właściwego rozwoju i dojrzewania komórek krwi (erytrocytów), a nie jest zazwyczaj obecna w produktach roślinnych. Wszystkie formy witaminy B-12 powstają w wyniku aktywności mikrobiologicznej. Mimo, że rośliny i zwierzęta nie mogą syntetyzować ani magazynować witaminy B-12, jest ona skutecznie przekazywana w łańcuchu żywieniowym ,zgromadza i poddawana recyklingowi przez różne zwierzęta. Dlatego witamina B- 12 występuje obficie w produktach zwierzęcych , takich jak ryby, mięso , jajka i mleko. Tak więc wegetarianie mają wystarczający dostęp do B12, aby normalnie funkcjonować (Herbert 1994) . (... )
Spirulina jest często wymieniana jako wegańskie źródło witaminy B -12. Spirulina Pacífica jest sprzedawana w formie proszku i tabletek (...).
Spirulina jest spożywana od wieków jako główne źródło białka przez ludność z plemienia Kanembu, które żyje nad brzegiem jeziora Czad w Afryce. Spirulinę zbierają oni z brzegów zbiornika wodnego za pomocą delikatnych koszyków z włókna, następnie przenoszą ją do glinianych naczyń i suszą na słońcu. Końcowy rezultat to małe "herbatniki" nazywane "dihe". Dihe dodaje się do najróżniejszych sosów i stanowią one 70% wszystkich posiłków. W okersach głodu dihe stanowi główny składnik ich diety. (Ciferri O., 1983; Furst PT, 1978).
Spirulina jest sprzedawana i spożywana jako żywność dla ludzi w ponad 60 krajach , i zatwierdzona przez większość rządów, agencji zdrowia i stowarzyszeń (Henrickson , 1989). Spirulina jest przedmiotem licznych badań, m. in. we Francji, w Meksyku i Japonii, i nie wykazano żądnych niepożądanych reakcji lub toksycznego działania na ludzi (Takemoto K., 1982; Atatsuka, 1979; Chamorro - Cevallos, 1980).
Testy witaminy B12 w Spirulinie Pacifica, stosując standardową metodę US Pharmacopeia (USP) do pomiaru całkowitej zawartości korynoidów, wykazały przeciętną aktywność około 7 mikrogramów na 3 g spiruliny (jedna porcja). Stosując test malhamensis O. równolegle do specyficznego pomiaru aktywnej dla człowieka kobalaminy, test wykazuje średnią aktywność 2,5 mikrogramów na 3 gramy spiruliny. Wyniki te wskazują, że w spirulinie około 36% całkowitej aktywności korynoidów B- 12 jest aktywna (przyswajalna) dla ludzi. . Dodatkowym źródłem małych ilości przyswajalnej witaminy B -12 można otrzymać z bakterii w jelitach człowieka (Alberta, 1980 ).
Spirulina nie jest pochodzenia zwierzęcego, i jest wegańskim źródłem kobalaminy B12, oraz wielu innych składników odżywczych i karotenoidów czyli naturalnych przeciwutleniaczy. Zdrowi weganie powinni być w stanie uzyskać wystarczająco kobalaminy, aby spełnić wymagania organizmu, jedząc kilka porcji dziennie.
Ludzie, którzy mają problemy z metabolizmem i przyswajaniem, zawsze powinni skonsultować się z lekarzem i ściśle monitorować swoje zdrowie.
Pełny tekst artykułu jest dostępny tutaj





