WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

Aspartam

Niebezpieczna trucizna?

Aspartam to składnik powszechnie stosowanych słodzików. Napoje i inne produkty dietetyczne, z niską ilością kalorii, bardzo często zawierają ten tzw. sztuczny cukier, który ukrywa się pod różnymi nazwami. Produkt ten został wynaleziony w USA w 1965, podobno przez czysty przypadek (chociaż czytałam kiedyś teorię spiskową, że znany był dużo wcześniej i wchodził w skład broni chemicznej). Przez lata laboratorium mające patent na aspartam należało do Monsanto.

 

Czytając historię tego słodziku, wyraźnie zauważymy, jak silna opozycja organów rządowych USA zostaje zastąpiona gorliwym przyzwoleniem. (szczegółowo: link w jęz. ang., mniej szczegółowo: link w jęz. pol.)

 

Przykładowe marki/producenci używający tego składnika: Coca-Cola, Pepsi, Orbit, Menthos, Winterfresh oraz GATORADE, POWERADE, ISOSTAR, Cedevita Light, Vibovit Junior, piwo REDS, KARMI, witaminy dla dzieci Additiva Multivitamina, MrMax i wiele wiele innych.

 

Aspartam jest nazwą techniczną nazw handlowych: NutraSweet, Equal, Spoonful i Equal-Measure. Aspartam odpowiada za ponad 75% doniesień o niekorzystnych reakcjach na dodatki do żywności przekazywanych do FDA. Wiele z tych reakcji jest bardzo poważnych włącznie z atakami padaczki i zgonami. Kilka z 90 różnych udokumentowanych symptomów powodowanych przez aspartam to: bóle i zawroty głowy, migreny, napady epilepsji, nudności, drętwienia, skurcze mięśni, przybieranie na wadze, wysypki, depresje, zmęczenie, drażliwość, częstoskurcz serca, bezsenność, problemy z widzeniem, utrata słuchu, palpitacje serca, trudności z oddychaniem, ataki niepokoju, niewyraźna wymowa, utrata smaku, szum w uszach, utrata pamięci i bóle stawów. Badacze i lekarze studiujący niekorzystne działanie aspartamu stwierdzili, że jego spożywanie może się przyczynić do wywołania lub pogorszenia stanu w następujących chorobach chronicznych: guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, epilepsja, chroniczny syndrom zmęczenia, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, opóźnienie umysłowe, chłoniak, wady wrodzone, fibromyalgia, i cukrzyca(!). Aspartam jest kombinacją trzech substancji chemicznych: Kwasu asparaginowego (40%), Fenyloalaniny (40%) i Metanolu (10%).

 

 

Szersze omówienie tematu można znaleźć m. in. na stronach:

 

macierz.org.pl
dieta-dla-zuchwalych.pl
domos.pl
portalaktywni.pl
eioba.pl
huffingtonpost.com

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)