WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

Moby

 

 

Moby wraz ze swoją przyjaciółką otworzył wegańską restaurację w Nowym Jorku o nazwie Teany (ciekawe, czy to skrót od Tea NY – herbatka w Nowym Jorku, czy też od Tiny – maleństwo, bo obie wersje pasują, jako że miejsce jest malutkie, a wygląda jak mała herbaciarnia, w której serwuje się różne wegańskie wypieki.*

 

 

 

 

 

 

Moby jest wyjątkowo uzdolniony, komponuje muzykę, śpiewa i pisze teksty. Zajmuje się polityką, organizuje grupy społeczne i jest oddanym weganiniem. Na swojej stronie umieścił notkę, odpowiadając ludziom, którzy wyszydzają jego weganizm . Wiele albumów Mobiego zawiera eseje, które on sam napisał. Np. płyta Everything Is Wrong zawiera esej na temat konsumpcyjnego stylu życia ("Używamy toksycznego chloru, żeby wybielić swoje majtki") oraz na temat liderów kościelnych w USA ("Dlaczego prawica Chrześcijańska nie zacznie okazywać ludziom miłosierdzia, współczucia i bezinteresowności?), a The End of Everything zawiera esej, który mówi o weganizmie ("Czy możesz spojrzeć w oczy zwierzęciu i powiedzieć: Mój apetyt jest ważniejszy niż twoje cierpienie?").

 

 

Nowa książka Moby'ego, znanego na świecie muzyka, mówi o zagrożeniach, jakie powodują farmy przemysłowe. Amerykański muzyk, zdobywca platynowych płyt, piosenkarz, autor tekstów i weganin wydał niedawno książkę pt. "Gristle: Od Farm Przemysłowych do Bezpiecznego Jedzenia: (Pomyśl dwa razy, zanim zjesz mięso)." Książka, wydana wspólnie z Dyrektorką Global Animal Partnership, weganką i przyjaciółką Miyun Park, jest prezentacją wpływu konsumowania zwierząt na zdrowie ludzi, cierpienie zwierząt, stan środowiska naturalnego, koszty podatników, samopoczucie pracowników przemysłu zwierzęcego i społeczności, głód na świecie i choroby pochodzenia zwierzęcego. Do powstania książki przyczynili się wybitni eksperci w wielu dziedzinach m.in. klimatolog i naukowiec z amerykańskiego Worldwatch Institute Danielle Nierenberg, prezydent Humane Society Wayne Pacelle oraz Christine Chavez, wnuczka znanego aktywisty, walczącego o prawa człowieka, Cesara Chavez, i wielu innych.

 

Podczas podpisywania książek w Los Angeles, USA, Moby wypowiedział się na temat przesłania "Gristle": Głównym przesłaniem książki jest uświadomienie ludziom konsekwencji przemysłu zwierzęcego, zwłaszcza hodowli zwierząt na farmach przemysłowych. Książka przedstawia fakty i mam nadzieję, że sprowokuje ludzi do własnych przemyśleń w tej kwestii.

 

Na wydarzeniu obecny był mistrz maratonów z Kanady, weganin Brendan Brazier, który napisał rozdział na temat zdrowia: Jest to dobry sposób na szerzenie bardzo ważnych dla mnie informacji, i wydaje mi się, że to naprawdę może pomóc wielu ludziom - ludziom i zwierzętom, kwestiom środowiska itd. Tak więc bardzo cieszę się, że mam w tym swój udział.

 

Poparcie dla tej nowej wegańskiej książki wyrazili też m. in. wielokrotnie nagrodzona analityczka stacji telewizyjnych CNN i CBS, Lisa Bloom, Shaun Monson - reżyser nagrodzonego filmu dokumentalnego o okrucieństwie wobec zwierząt "Earthlinkgs", eko-szef Ani Phyo i aktorka hollywoodzka Frances Fisher. Ani Phyo: Dobre nieba! Moby i jego nowa książka. On stanowi inspirację. I jego nowa książka jest naprawdę świetna - "Gristle".

 

Frances Fisher: Pokazuje ona, że lepiej jest przyjąć bardziej produktywną dietę wegetariańską czy wegańską - wegańską, szczególnie.

 

Shaun Monson: Jest ona na pewno zdrowsza dla ludzi, zdrowsza dla środowiska i z pewnością zdrowsza dla zwierząt, tak więc każdy wygrywa, naprawdę. Wszyscy Ziemianie wygrają w tym przypadku.

 

Lisa Bloom: Jestem tutaj, bo jestem koleżanką Moby'ego i jestem zapaloną weganką i kocham zwierzęta, i chcę wspierać każdego, kto walczy o eliminację cierpienia zwierząt.

 

Moby, zaangażowany weganin, powiedział: Jednym z powodów, że zostałem weganinem jest Złota Reguła, to, że nie należy robić innym niczego, czego sami nie chcielibyśmy doświadczyć. Łatwo jest to stosować do przyjaciół i rodziny. Ale zastosujmy to do wszystkich ludzi, a potem zastosujmy to do zwierząt. Nie widzę nic szkodliwego w stosowaniu współczucia tak daleko i tak szeroko, jak tylko się da. I każdy z tego korzysta. Wszyscy staramy się uczynić z tego świata serdeczniejsze miejsce.

 

Wszystkie dochody z książki zostaną przekazane dla organizacji na rzecz obrony praw zwierząt.

 

 

 

 

Moby podczas tournee po Europie (2011) nagrał krótkie video, w którym mówi nie tylko o swoim nowym albumie Destroyed, ale także o tym, jak okrutnie są traktowane zwierzęta na naszej planecie. Ujął to mniej więcej tak:

 

,,Przemysł mięsny to jedyny przemysł, który musi kłamać i wprowadzać w błąd swoich klientów, aby sprzedawać swoje produkty. Na przykład widzisz ciężarówkę z napisem Radosna Farma Józka z obrazkiem uśmiechniętej świnki i szczęśliwego kurczaka. Ale kiedy pójdziesz na tę Farmę Józka, to zobaczysz, że zwierzęta żyją tam w nieopisanym cierpieniu. W cierpieniu, jakiego nikt nie powinien znosić na tej planecie."

 

,,Przemysłowa produkcja zwierząt niszczy wszystko, czego dotknie. Niszczy zwierzęta, niszczy swoich pracowników, niszczy społeczności i niszczy ludzi, którzy spożywają produkty pochodzenia zwierzęcego... Niestety, ludzie, którzy produkują mięso, ludzie, którzy produkują nabiał i ludzie, którzy produkują jaja - oni cię okłamują. Tak więc zrób, co możesz, dokształć się i dokonaj etycznego wyboru."

 

 

 

*Moby już nie jest właścicielem tej restauracji.
Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)