WEGANIZM.com
– wszystko o weganizmie

 

Daryl Hannah

 

 

Daryl Hannah: “Miałam 11 lat i pojechałam z rodzicami na wycieczkę. Zobaczyłam ciężarówkę z cielakami i przez godzinę głaskałam i całowałam jednego z nich, a cielak także mnie całował. Potem przyszedł jakiś człowiek i zapytałam go: ‘Przepraszam pana, jak ten cielak ma na imię?’ A on odpowiedział: ‘Cielęcina, jutro rano o siódmej.’”

 

 

Wegańskie życie na odludziu

 

„Różne firmy używają chwytów reklamowych, stosując modne określenia: ochrona środowiska, ekologiczne, bio, organiczne. Na szczęście, ludzie zaczynają szukać prawdziwych informacji... Dokonują wyborów etycznych, które pomagają wszystkim istotom rozwijać się, a nie tylko przetrwać.”- powiedziała na spotkaniu w Forth Worth, aktorka, która wystąpiła w takich filmach jak Plusk (z Tomem Hanks), Stalowe magnolie (z Sally Fields), Roxanne (ze Stevem Martinem) oraz Kill Bill (z Umą Thurman).

 

Podczas spotkania na rzecz Teksaskiej Fundacji Leśnej i Płn. Teksaskiej Koalicji ws. Czystego Powietrza, powiedziała, że chociaż od 20 lat mieszka na ustroniu w posiadłości w pełni samowystarczalnej, to zaczęła na temat takiego życia mówić dopiero po 9/11.

 

"Po 9/11 zdałam sobie sprawę, że nie musieliśmy prowadzić wojny o ropę naftową. Są inne możliwości i mamy odpowiednią technologię dostępną już teraz.”

 

Hannah ma dwa samochody - 1984 El Camino, napędzany starym olejem roślinnym, kupowanym od lokalnych restauracji oraz tzw. "Kill Bill Trans-Am", który jeździ na alkohol. "Nie pamiętam już, kiedy ostatni raz byłam na stacji benzynowej, z wyjątkiem korzystania z toalety.”

 

"Rudolf Diesel zbudował silnik diesla, który napędzany był olejem roślinnym. Chodziło mu o to, żeby rolnicy mogli używać jako paliwa swoich produktów."

 

Mieszkając poza siecią energetyczną, Hannah nie płaci żadnych rachunków. Jej dom jest zasilany energią słoneczną. Aktorka nie używa produktów wytworzonych z ropy. Wodę pobiera ze źródła. Dom, który został zbudowany w XIX wieku w Górach Skalistych, nie jest pałacem. Nie ma tam 19 łazienek. Przed domem stoją kolektory słoneczne, jest też agregat na biodiesel. Dom jest zaprojektowany tak, że zużyta woda ze zlewu, zmywarki i prysznica – jest wykorzystywana do podlewania ogrodu.

 

Hannah uważa, że niejedzenie mięsa jest najskuteczniejszym sposobem, aby człowiek pomógł środowisku.

 

"Przemysł mięsny wytwarza więcej dwutlenku węgla niż sektor transportu. Nawet rezygnacja z mięsa w weekendy pomoże.”

 

Jednak ona sama została weganką, ponieważ: "nie mogłam nie zauważać stworzenia, które leżało na moim talerzu".

 

Miłość aktorki dla wszystkich żyjących istot wyraża się w jej blogu wideo: http://www.dhlovelife.com/v2/opening/

 

"Miałam zamiar zrobić program telewizyjny dla Discovery Channel, ale nie byłam pewna co do niektórych sponsorów." Zamiast tego zaczęła sama produkować video, nie martwiąc się o cenzurę. "Chcę koncentrować się na rozwiązaniu kryzysu, przed którym stoimy." Sama pisze i kręci większość v-logów, z wyjątkiem niektórych wywiadów z oceanografką dr Sylvią Earle oraz naukowcem i ekologiem dr Davidem Suzuki.

 

Daryl Hannah widzi trzy etapy rozwiązania kwestii globalnego ocieplenia: ekologiczny styl życia, oszczędność energii i redukcja emisji gazów cieplarnianych.

 

-Życie ekoprzyjazne opiera się na kupowaniu okolicznych produktów rolnych, rezygnacji z mięsa, wypełniania ubraniami swoich pralek, stosowania energooszczędnych żarówek i wyłączania nieużywanych urządzeń z prądu.

 

-Co do oszczędności energii, aktorka proponuje zakup bardziej energooszczędnych urządzeń takich jak lodówki, piecyki oraz korzystanie z transportu publicznego.

 

-Jeśli chodzi o redukcję emisji, możemy znaleźć w internecie informacje, które pozwolą nam skalkulować ilość emisji gazów cieplarnianych, za którą jesteśmy „odpowiedzialni”, i wyrównać „rachunek” np. instalacją systemu zasilania energią czerpaną z wiatru lub sadzeniem drzew.

 

Użyczając swojego statusu gwiazdy w celu ochrony środowiska, Daryl Hannah została dwukrotnie aresztowana. Raz w Los Angeles, gdzie uczestniczyła w demonstracji na rzecz ochrony miejskiego ogrodu, który został przeznaczony na zabudowę. A w czerwcu 2009r. aresztowano ją wraz z klimatologiem z NASA, Jamesem Hansenem, podczas protestu przeciwko usuwaniu wierzchołka góry w stanie Wirginia.

 

"Obywatelskie nieposłuszeństwo jest przydatnym narzędziem, jeśli coś jest nie w porządku. Znane nazwisko przyciąga uwagę i to może pomóc.”

 

”Kiedy zostałam aresztowana w Zachodniej Wirginii, policjanci byli pełni szacunku i wszyscy chcieli zrobić sobie ze mną zdjęcie.” - powiedziała z uśmiechem.

 

Komentarze: (wyłącz adblock i włącz JavaScript)